Mlékárna

IMG_0306Před několika lety se v naší mysli zrodila krásná, avšak poněkud naivní, myšlenka:

,,Proč nechat každý den odvést cisternu mléka, měsíc čekat, abychom se dozvěděli,za kolik jsme ho prodali, a pak s neradostnými vyhlídkami živořit měsíc od měsíce.. ?“

Cena za mléko, resp.za množství dřiny a každodenní práce, se rozhodně realitě nepřibližovala. Takže jsme si řekli: „Necháme si alespoň část mléka doma, zpracujeme ho sami a prodáme ve výrobcích.“   Myšlenka uzavřeného koloběhu, od telátka po kelímek jogurtu prodaného pár metrů od porodnice, kde se narodilo, na Dvoře obklopeném poli, které naše HOLKY živí, nám nedala spát.

Myšlenka krásná, logická, pouze poněkud složitější na realizaci. Přešlo několik let..

A takhle to nakonec dopadlo..

IMG_0652Vyrábíme několik druhů sýrů, tvaroh a jogurty. Zabalíme, rozvážíme do obchodů, na rozvozové trase a především v prodejně přímo ve Dvoře.

V mlékárně pracují v současné době tři stálé, silné síly: Jana, Žaneta, Jarka .  Naše rodina přikládá ruce, kde se dá, v poslední době hlavně prodáváme a provázíme exkurze. Jenom nejmladší Toni především degustuje..

V pozadí i popředí všech rozhodnutí stojí už mírně prošedivělý pan hospodář, který sedí na několika židlích zároveň, přitom by se rád houpal v křesle a přemýšlel o zrání sýrů…anebo by se houpal v sedle na koňském hřbetu a objížděl pole..